|| Altintaskoyu.Net ||
ANASAYFA ALTINTAŞ HABER ALTINTAŞ RESİM ALTINTAŞ VİDEO KONUK DEFTERİ ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

SAYFALAR

ALTINTAŞ RESİM

GÖRÜŞ - ÖNERİ - İSTEK

 

Altintaskoyu.Net

* Altıntaş Tanıtım

Altıntaş Çorum il merkezine 83, Alaca ilçesine 33 km. uzaklıkta, yeşilliği ve ormanıyla meşhur, şirin bir Kabardey köyüdür.
Büyük Çerkes Sürgünü'nden sonra Anadolu'ya yerleşen aileler tarafından kurulan köyün Adığece ismi olan 'Toktamşey' göç etmek durumunda kaldıkları Kabardey'deki köyün adıdır ve aynı isimle bugün de vardır (resmi adı sonradan Laşinkey oldu).
Yakın çevrede Çerkes köyü bulunmamasına rağmen köyde yaşayanların Adığece bilme ve konuşma oranının çocuklar dahil yüzde yüz olması, diasporada asimilasyona karşı direnmeye ve dilini kaybetmemeye çalışan Çerkesler için özendirici bir durumdur.

 

 

Altıntaş Çorum il merkezine 83, Alaca ilçesine 33 km. uzaklıkta, yeşilliği ve ormanıyla meşhur, şirin bir Kabardey köyüdür. Büyük Çerkes Sürgünü'nden sonra Anadolu'ya yerleşen aileler tarafından kurulan köyün Adığece ismi olan 'Toktamşey' göç etmek durumunda kaldıkları Kabardey'deki köyün adıdır ve aynı isimle bugün de vardır (resmi adı sonradan Laşinkey oldu). Yakın çevrede Çerkes köyü bulunmamasına rağmen köyde yaşayanların Adığece bilme ve konuşma oranının çocuklar dahil yüzde yüz olması, diasporada asimilasyona karşı direnmeye ve dilini kaybetmemeye çalışan Çerkesler için özendirici bir durumdur.


Hazırlayan: Filiz Kaplan
Nart Dergisi 69. sayı
 

Kuruluş

Altıntaş (Altuntaş) köyünün kuruluş tarihiyle ilgili bir belge yok maalesef. Ancak yaşlıların bu konu hakkındaki anlattıkları bize köyümüzün kuruluşu hakkında bazı ipuçları vermektedir.

Altıntaş köyü Kafkas-Rus savaşlarının ardından 'Büyük Sürgün'le Anadolu'ya gelen Çerkes aileler tarafından kurulmuştur. Köyün kuruluş tarihinin 1870'li yıllar olduğu tahmin edilmektedir. Sürgün sonrasında sağ kalabilenlerden 5 aileye yetkililer tarafından öncelikle Alaca civarında yerleşim yeri gösterilmişse de buraların bataklık olması, sivrisinek ve sıtma hastalığının yaygın olması gibi nedenlerle buraya yerleşmek istemezler. Arapseyfi köyü civarında gösterilen yerleşim alanlarını da beğenmeyerek bugünkü yerleşim alanını tercih ederler. Bura­nın seçilmesinin nedeni, muhtemelen çam ve meşe ağaçlarından oluşan orman nedeniyle Kaf­kasya'daki köylerine benzemesidir. İlk oturdukları yer bugün cami olarak kullanılan bölgedir. Daha sonra ormandan yer açılarak köy oluşturulmuştur. Konum olarak Kafkasya'daki Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Nalçik şehri yakınlarındaki Tohtamışey (Laşınkey) köyü ile çok benzeşmektedir. Oradaki köyde de Altıntaş'taki sülalelerden yaşayanlar vardır. Örneğin 1993'te Kafkasya'daki K'ebışeler 63 hanedir. Aynı yıl Türkiye'de bulunanların 70 civarında olduğu düşünülürse köyün yarısı Türkiye'ye göç etmiş denebilir.

İsmi

Altıntaş isminin kimler tarafından verildiği hakkında bazı hikaye ya da bilgiler rivayet edilmektedir. Bazı internet sitelerinde köyde altın kıymetinde olan amyant madeninin çıkarılmasıyla adını aldığı yazsa da bu yanlıştır. Bahsi geçen amyant madeni 1960'lı yıllarda Cengiz isimli İstanbullu bir Yahudi'nin keşfi ve işletmesi sonucu ortaya çıktığı için köyümüzün ismini ondan almış olması mümkün değildir.

Köyümüzle ilgili belgeler (resmi kayıtlar) Sorgun ilçesinde bulunuyor. Oralarda da Altıntaş ismi geçtiğine göre köyümüzün isminin kuruluşu kadar eski olduğu düşünülebilir.

Köyün Çerkesçe isminin köye ilk gelenler tarafından Toktamşey olarak konmasının nedeni de ilgi çekicidir. Bugün halen Kuzey Kafkasya'da Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nde Tohtamışey (Laşınkey)  adında bir köyün var olması ve orada yaşamış kişilerce anlatılanlara bakılırsa konu hakkında önemli ipuçları elde edilebilmektedir.

Altıntaş köyünde bulunan sülaleler

K'ebişe, Şıbzıho, Thazeplhıj, Neğuey, Ğuk'e, Bethon, Muduran, Kalmık, Kodzoko, Hağjey, Bjenık'e, Lıbeyko, Maşhaj

Coğrafya

Çorum iline 83 km, Alaca ilçesine 33 km uzaklıktadır. İlçenin güneydoğusuna düşmektedir.

Yozgat ile Çorum arasındaki sınırda bulunan Altıntaş'ın kuzeyinde Çorum'a bağlı Belpınar köyü, güneyinde Yozgat'a bağlı Küçükiğneli köyü, doğu­sunda yine Yozgat'a bağlı Eymir nahiyesi ile Kayakışla ve Tulum köyleri, batısında ise Çorum'a bağlı Killik ve Gazipaşa köyleri bulunmaktadır.

31.12.1991 tarihi itibariyle parsel adedi 922, toplam yüzölçümü 7.120.000 m2'dir.     

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimine yakın olmakla birlikte karasal iklim de etkisini göstermektedir.

Nüfus

Son sayımlarda köy nüfus verileri 1997 yılında 126 kişi, 2000 yılında 133 kişidir.

Farklı illerde yaşayan ancak köyde ev yaptırarak yazları gelen aileler nedeniyle köy nüfusu yazın belli dönem­lerinde artmaktadır. 

Ekonomi

Köyün gelir kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyde buğday, arpa, nohut, mer­cimek, kayısı, elma, armut, erik, üzüm ve ceviz yetişmektedir. Yaklaşık 5000 dönüm kadar or­manlık alanı vardır.

Alt Yapı Bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır, ancak öğrenci azlığı nedeniyle kapalıdır. Az sayıdaki ilköğretim öğrencisi taşımalı eğitim sistemiyle İsmailli köyüne gitmektedir.

Köyün içme suyu ve kanalizasyon şebekeleri vardır. Sağlık ocağı mevcut ama faal değildir.

Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Cami H. 1354 yılında yapılmıştır. Köye elektrik 1980, evlere su 1995, telefon 1998 yılında gelmiştir.

3 çeşmesi ve 2 mezarlığı vardır. Piknik alanı olarak kullanılan çamlığı meşhurdur. Köylüler se­nede bir defa burada toplanmaktadırlar.         

Ulaşım

Altıntaş köyüne Ankara ve İstanbul otobüs terminallerinden Çorum ili Alaca ilçesi otobüslerini kullanarak Alaca'ya ulaştıktan sonra Alaca - Yozgat caddesi üzerinde bulunan köy dolmuşuna binerek gidilebilir. Şahsi aracıyla gitmek isteyenler, Ankara-Elmadağ-Kırıkkale-Delice-Sungurlu-Alaca güzergahını kullanarak Yozgat yolu üzerinden Fakılar-Akören-Bolatçık-Tutaş-Gazipaşa köylerini geçtikten sonra Altıntaş köyüne ulaşabilirler.

Anı…

[Feyzullah Yıldırım] - Köy halkının bir kısmının "Çapanoğlu İsyanı" olarak bilinen Yozgat isyanına destek vermesi ve bölgede birkaç subayın öldürülmesi suçunun köy halkına atılması sonucu, Çerkes Ethem'in milislerinin köyümüzde on altı genci ve bir yaşlıyı öldürmeleri yaşanmış büyük bir dram olarak hatırlanmaktadır.

Köyümüzde Ethem'in oğlu Kara İsmail adında cesur bir adamın komşu köylere büyük korku salmasıyla ilgili şöyle bir hikaye anlatılır. Kulanılı köyünde İsmail'in de misafir olarak bulunduğu bir odada  köylüler ona, "Sizin köyde tepesinde gözü olan Ethem'in oğlundan çok korkuyoruz" dediklerinde Kara İsmail sadece gülmüştür.

 

Köyümüzün Web Adresi 

[Salih Can] 

Kasım 2006'dan itibaren faaliyette olan köyümüzün internet sitesi, yeni yüzü ve yeni ismi ile Mart 2008'den itibaren www.altintaskoyu.net olarak faaliyetlerine devam etmektedir.     

Bu zaman zarfında gerek köylülerce gerekse diğer dostlarca beğeniyle takip edilmiş ve onlar sayesinde resim galerimiz 1300 resme ulaşmıştır. 15 aile albümü, köyümüze ait nostaljik resimler, gerek köy içi gerek köy dışı etkinlik resimlerinden oluşan 1300 resmin bulunduğu köyümüzün gelecekteki tanıtımına büyük destek sağlayacak olan resim galerisi köyümüzden yetişenlerin ayrıntılı bilgileri, köy dışında ikamet eden hemşerilerimizin illere göre listeleri, köşe yazıları ve anlık köy ve köy dışı haberlerle hemşerilerimize hizmet veriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Büyüklerimizin aynı sıralarda oturduğu, aynı havayı teneffüs ettiği bir zamandan bu zamana baktığımızda o geçmişteki babalarımızın, annelerimizin ortamını biz bu nesil gençliğimizde bulabilmiş değiliz.

Özellikle gençlerimizden dileğimiz köyü­müzün sitesini ziyaret etmeleri, paylaşımlarda bu­lunmaları, en azından orda olduklarını bildirmeleridir.

Çeşitli nedenlerden dolayı Ankara'da faaliyet gösteren Altıntaş köyü derneğimizin kapanmasının ardından özellikle köy dışındaki hemşerilerimizi bir araya toplayan, yeni nesil gençleri köyünden ve büyüklerinden haberdar etme gibi görevleri misyon edinmiş ve "Biz Büyük Bir Aileyiz" sloganıyla yola çıkmanın sorumluluğunda 5 yılı aşkındır faaliyette olan sitemize hepinizi bekliyoruz.

http://www.altintaskoyu.net

Biz Büyük Bir Aileyiz…


Yararlanılan kişiler:

Altıntaş köylüleri: Salih Can, Feyzullah Yıldırım, Reyhan Şahin, Hasan Durdu, Memduh Şahin, Mehmet Akguş 

 


Laşınkey / Tohtamışey

1860-1880 yılları arasında Kabardey'de yapılan idari ve toprak reformlarıyla 1865 yılında Tohtamış Muhametmırza'nın köyü ile Tohtamış Jambot'un köyü birleştirilmiş ve Tohtamışey adını almıştır. Daha sonra yaşanan Ekim Devrimi ve Kabardey Balkar'da Sovyet iktidarının kurulmasıyla diğer yerleşim yerlerinin adları gibi bu köyün de adı değiştirilmiş, yeni adı Laşınkey (Rusça: Laçinkay) olmuştur. 

14 Kasım 2009 tarihinde Kabardey - Balkar Cumhuriyeti Nalçık kenti Laşinkey Belediye Başkanı Thazephlıj Hauti'den aldığımız bilgilere göre:

Laşınkey köyünde (1000 haneye yakın) 4300 kişi yaşamaktadır. Laşınkey Çegem rayonuna 11 km., Nalçik'e 17 km. uzaklıktadır. Çegem şelalesinin çok yakınındadır.

Köyde insanların çalışabileceği herhangi bir üretim birimi yoktur. Bu nedenle çalışanlar Nalçik'e gitmektedirler. Köyde kalanlar ise belediyenin de katkılarıyla hayvancılık yapmakta ve kısmen de tarımla uğraşmaktadırlar. Arazi kiralayarak ekim yapanlar, mısır, buğday ve diğer tahıllar ile patates yetiştirmektedirler. Bunun dışında aileler kendi bahçelerinde ihtiyaçlarını karşılayacak kadar meyve sebze yetiştirmektedirler.

2 okul ve bu okullarda 2 kreş, 1 spor okulu (24 çocuk ve genç tranier eşliğinde eğitilmektedir), dispanser (27 sağlık görevlisi çalışmaktadır), 3 cami, 3 mezarlık ve bir de müzesi bulunmaktadır. Müze köyün tarih öğretmenlerinden Gonuğoy Şuma (hayatta değil) tarafından oluşturulmuştur. Ayrıca 1925 yılında inşa edilmiş olan bir de kültür merkezi bulunmaktadır.

SSCB savaş kahramanı Gonuğoy Nazir, sanatçı Thazeplhıj Azret, rejisör Thazeplhıj İslam gibi ünlüler Laşınkey'lidir.

Ulaşımı rahattır ve tek vasıtayla Nalçik'e gidilebilmektedir.

1993 yılında Nalçik'te basılan "Kabardey -Çerkes Aileleri (Kokov C.N.-Kokova L.C.; Kabardino-çerkesskiye familii) kitabına göre Laşinkey'de yaşayan sülaleler: Abey, Ahmet, Alhtud, Atskan, Aznavur, Bahsan, Beytığuan, Bıf, Bulet, Dıge, Dışek', Goguş, Ğogunoko, Hağajey, Jıleğot, Kerim, K'ebışe, K'ışoko, Kağırmes, Kamğot, Karmoko, Kodzoko, Kuşha, Liy, Mamreş, Marğuş, Molay, Neğuey, Nehuş, Neş'epıge, Sıjaje, Srıko, Şhaşemış' (Şhaşımış), Te'aş, Thağapso ve Tığuan aileleridir.

 

 

  

Bu sayfa 7894 defa görüntülenmiştir.